Unable to attend a program and would like to purchase a seminar paper?
Please find below a list of all available papers in our past papers library.
Alternatively, call us on 02 9387 8133 or email info@legalwiseseminars.com.au with your request.
Presented by Virginia Robin, CEO Conscious Business Consulting Group, Former Practicing Lawyer, TEDx speaker, author, energy artist.
Presented by Robert Quirk, Barrister, Higgins Chambers
Presented by Charles Wilson, Barrister, Inns of Court
Presented by Angela Cornford-Scott, Director, Cornford-Scott Lawyers; Accredited Specialist in Succession Law
Presented by Hayley Mitchell, Partner, Cooper Grace Ward; Accredited Specialist in Succession Law
Presented by Wendy Miller, Special Counsel, Damien Greer Lawyers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Leone Costigan, Executive Counsel, Herbert Smith Freehills; Recommended Property & Real Estate Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Dale Cliff, Partner – Commercial Disputes & Insolvency, Mills Oakley
Presented by Catherine Hallgath, Partner, Mills Oakley
Presented by Owen Hayford, Principal, Infralegal
Presented by Kiri Brain, CEO Turks Legal
Presented by Kellie Edwards, Barrister, 153 Phillip Barristers; Recommended Employment Law Junior Counsel, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Ian Bennett, Partner, Sparke Helmore Lawyers
Presented by Fred Chilton, Special Counsel, Toomey Pegg Lawyers
Presented by Angela Djukanovic, Barrister, Chalfont Chamber
Presented by Margaret Pringle, Barrister, Chalfont Chambers
Presented by Louise Mathias, Multidisciplinary Barrister, Mediator [Harvard], FDRP, Leadership Coach & Business Consultant, The Confident Leader Blueprint
Presented by Christopher Freeman, Barrister, Culwulla Chambers
Presented by Dr Theo Alexander, Barrister; Associate Professor, Deakin Law School
Presented by Daniela Pavlovic, Principal, Harwood Andrews
Presented by Antony Berger, Barrister
Presented by Hugo de Kock, Barrister, Svenson Barristers
Presented by John Dunne, Principal, John Dunne and Associates
Presented by Greg Russo, Solicitor, Featherby’s Lawyers; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer and Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Rebecca Dahl, Partner, Nicholes Family Lawyers
Presented by Rachel Clements, Co-Founder and Director of the Centre for Corporate Health and Resilia
Presented by Murray McInnis, Barrister, Holmes List of Counsel
Presented by Michael Lombard, Principal, Lombard Mediation
Presented by Philip Bender, Barrister
Presented by Ken Robson, Barrister, Paper Prepared by Michael Bennett CTA, Barrister, Thirteen Wentworth Chambers
Presented by James Scovell, Barrister, Francis Burt Chambers
Presented by Mark Holler, Barrister, Francis Burt Chambers
Presented by Adrian Cartland, Principal, Cartland Law
Presented by Dr Campbell Rankine, Principal, Dr Campbell Rankine
Presented by Andrew Robertson, Partner, Piper Alderman; Leading Construction & Infrastructure Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Anthony Keane, Commissioner, Legal Profession Conduct Commissioner
Presented by Amanda Green, Legal Practitioner Director, AiGroup Workplace Lawyers
Presented by Evyenia Walton, Special Counsel, DW Fox Tucker
Presented by Shelley Dunstone, Founder and Director, Legal Circles Consulting
Presented by Joseph Grassi, Solicitor/Director, Joseph Grassi & Associates
Presented by Andrew Givney, Barrister, Lachlan Macquarie Chambers
Presented by John Clifton, Barrister, Edmund Barton Chambers
Presented by Steven Brown, Chairman, Etienne Lawyers
Presented by Phillip McGowan, Partner, McCullough Robertson Wills and Estate Lawyers; Accredited Specialist in Succession Law; Recommended Wills, Estates and Succession Planning Lawyer, Doyles Guide 2022
Presented by Darrell Kake, Partner, Longton Legal
Presented by Daniel Hanna, Barrister, Lachlan Macquarie Chambers
Presented by Steven Brown, Chairman, Etienne Lawyers
Presented by Rebekah Bassano, Barrister, Quay 11 Chambers
Presented by Jessica Shuttleworth, Lawyer, Wilson Ryan Grose Lawyers, Townsville
Presented by John Hayward, Director, WGC Lawyers
Presented by Christopher Taylor, Barrister, Trinity Chambers
Presented by Sally Ann Hayward, Principal Lawyer, Cairns Mobile Wills and Probate
Presented by Greg Sirtes SC, 12 Wentworth Selborne Chambers
Presented by Jim Johnson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Vincci Chan, Barrister, 8 Wentworth Chambers
Presented by Christopher Freeman, Barrister, Culwulla Chambers
Presented by Elizabeth Devine, Principal, Devine Law at Work
Presented by Anthea Kennedy, Partner, Bridges Lawyers
Prepared by Robyn Druitt, Barrister and presented by Mary Rebehy, Barrister, Lachlan Macquarie Chambers
Presented by Peter Clarke, Barrister, Meldrum & Hyland List
Presented by Daniela Pavlovic, Principal Lawyer, Harwood Andrews; Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Greg Oliver, Principal Solicitor, KHQ; Accredited Specialist in Family Law; Best Lawyers 2022, Family Law
Presented by Samantha Taylor, Principal, Russell Kennedy Lawyers; Best Lawyers 2022, Real Property Law
Presented by Hugo de Kock, Barrister, Svenson Barristers
Presented by John Dunne, Principal, John Dunne and Associate
Presented by Olivia Grobtuch, Partner, Kennedy Partners Lawyers; Leading Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Bronia Tulloch, Barrister, Foley’s List
Presented by Carolyn Symons, Barrister, Greens List
Presented by Adam Coote, Barrister, Greens List
Presented by Jeremy Twigg QC, Castan Chambers; Recommended Construction & Infrastructure Senior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Chris Molnar, Partner, Kennedys; Accredited Specialist in Workplace Relations
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Fiona Bateman, Director, Dolman Bateman
Presented by Nicholas Simpson, Barrister, 13th Floor St James Hall Chambers
Presented by Ian Latham, Barrister, Denman Chambers; Leading Workplace Health and Safety Law and Recommended Workplace Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Ian Dunwoodie, Principal, Dunwoodie Legal Solicitors
Presented by Graham Edmonds-Wilson QC, Howard Zelling Chambers; Pre-eminent Wills & Estates Litigation Senior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Marissa Mackie, Barrister, Anthony Mason Chambers
Presented by Judith Cocks, Barrister, Hugh Burton Chambers; Leading Family Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Amy Nikolovski, Managing Partner, DBH Lawyers; Former Vice President, SA Law Society Council
Presented by Anand Shah, Barrister, Brisbane Chambers
Presented by David Topp, Barrister, Bank of New South Wales Chambers
Presented by Guy Waterman, Barrister, Brisbane Chambers
Presented by Christopher Hatfield, Managing Director, FTI Consulting
Presented by Jens Streit, Barrister, 11 Quay Chambers
Presented by Sean Reidy, Barrister, Chambers at 32
Presented by Leone Costigan, Executive Counsel, Herbert Smith Freehills
Presented by Steven Brown, Chairman, Etienne Lawyers
Presented by Jeneve Frizzo, Principal, Accredited Specialist in Succession Law; Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2020 and Sally-Ann Hayward
Presented by Amanda Millyard, Director, Millyard Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Chris Ryall, Barrister, Maritime Chambers
Presented by John Eylander, Barrister, C J Eylander
Presented by Christopher Taylor, Barrister, Trinity Chambers Cairns & Level 18 Chambers Brisbane
Presented by Joseph Jacobs, Barrister, Equity Chambers
Presented by John Armfield, Barrister, Second Floor Wentworth Chambers; Preeminent Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Michelle Painter SC, Nine Selborne Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Senior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Shane Newton, Barrister, Lennon’s List Barristers; Leading Wills & Estates Litigation Barrister, Doyle’s Guide 2020
Presented by Angela Kordos, Associate, Tisher Liner FC Law
Presented by Ralph Greenberger, Barrister, Patterson’s List; Accredited Mediator
Presented by Kerry Awerbuch, Partner, Gadens; Recommended Contentious and Non-Contentious Intellectual Property Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by John Dunne, Principal, John Dunne and Associates; Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2019
Presented by Jane Miller, Barrister, Elizabeth Evatt Chambers; Accredited Specialist in Family Law; Co-Chair, Law Society of South Australia Family Law Committee; Leading Family & Divorce Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Graham Edmonds-Wilson QC, Howard Zelling Chambers; Preeminent Wills & Estates Litigation Senior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Anthony Anderson, Barrister, Sir Harry Gibbs Chambers; Leading Tax Junior Counsel, Doyle’s Guide 2019
Presented by Andrew Smyth, Managing Partner, Robbins Watson Solicitors
Presented by Darius Hii, Director, Chat Legal
Presented by Bruce Thiele, Barrister, Brisbane Chambers
Presented by David Topp, Barrister, Bank of New South Wales Chambers
Presented by Hayley Mitchell, Partner, Cooper Grace Ward; Accredited Specialist in Succession Law
Presented by Dr Mark Sayers, Barrister, Quay 11 Chambers; Nationally Accredited Mediator; Leading Family Law Junior Counsel and Recommended Parenting & Children’s Matters Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Marshall Cooke, Barrister, Inns of Court
Presented by Howard Alexander, Barrister, Briggs Lane Chambers; member, Public Rulings Advisory Committee, Queensland Office of State Revenue
Presented by Sean Reidy, Barrister, Chambers at 32
Presented by Samantha Betzien, Partner, MinterEllison; Best Lawyers 2021, Occupational Health and Safety Law, Employee Benefits Law and Labour and Employment Law; Leading Workplace Health & Safety Lawyer and Leading Employment Lawyers (Employer Representation), Doyle’s Guide 2021
Presented by Ian McKnight, Principal, I A McKnight
Presented by Nicholas Simpson, Barrister, 13th Floor St James Hall
Presented by Catherine Hallgath, Partner, Mills Oakley
Presented by Linda Clarke, Barrister, Second Floor Wentworth Chambers
Presented by Owen Hayford, Principal, Infralegal
Presented by Brian Ambler, Partner, and Scott Alden, Partner, HWL Ebsworth Lawyers
Presented by Monica Ross-Maranik, Consulting Principal, Keypoint Law
Presented by Colin Brown, Partner, O’Neill Partners
Prepared by Michael Bennett, Barrister, Thirteen Wentworth Selborne Chambers
Tax Considerations in Business Sales and Acquisitions
Presented by Lisa Hamilton, Barrister, Lachlan Macquarie Chambers
Presented by John Clifton, Barrister, Edmund Barton Chambers
Presented by Jane Crittenden, Lawyer, Jane Crittenden Lawyers
Presented by Katelin Whitley, Principal, Bestic Law
Presented by Michael Rennie, Barrister, 6th Floor St James’ Hall Chambers
Presented by Jim Hartley, Barrister, Castan Chambers
Presented by Justin Wheelahan, Barrister, Emmerson Chambers
Presented by Justin Wheelahan, Barrister, Emmerson Chambers
Presented by Mark Robinson SC, Macquarie Street Chambers
Presented by Oliver Jones, Barrister, Four Selborne Chambers
Presented by Douglas McDonald-Norman, Barrister, Eight Selborne Chambers
Presented by Michael Rennie, Barrister, 6 St James Hall Chambers
Presented by Alanna Mitchell, Assistant Victorian Government Solicitor, Inquiries Prosecutions and Administrative Law and Nidal Sayegh, Lead Counsel, Victorian Government Solicitor’s Office
Presented by Joanne Smith, Victoria’s Chief Examiner, Office of Chief Examiner and Jacqui Thompson, Deputy General Counsel, Australian Criminal Intelligence Commission
Presented by Stephen Moloney, Barrister, Owen Dixon Chambers West; Chairperson Medicare Participation Review Committee, Commonwealth
Facilitator:
Cathy Cato, Executive Director, Legal and Integrity, Victorian Inspectorate
Panellists:
Rob Hocking, Principal Strategic Investigator, Victorian Ombudsman
Kasper Maat, Senior Regulatory Manager, Compliance and Enforcement, Energy, Essential Services Commission
Brad Powell, Compliance and Investigating Manager, Harness Racing Victoria
Joanne Smith, Victoria’s Chief Examiner, Office of Chief Examiner
Vanessa Twigg, Principal Legal Adviser, Victorian Ombudsman
Presented by Daniel Yazdani, Barrister, 13th Floor St James Hall
Presented by Leslie Buchbinder, Director, Bowen Buchbinder Vilensky Lawyers
Presented by Coroner Don MacKenzie, Coroners Court of Queensland
Presented by Paul Madden, Barrister
Presented by Arjun Chhabra, Barrister, Maurice Byers Chambers
Presented by Cahal Fairfield, Barrister, William Crockett Chambers
Presented by Mark Robinson SC, Maurice Byers Chambers
Presented by Carol Andrades, Senior Fellow, Melbourne Law Masters, University of Melbourne; Discrimination Consultant to the Legal Profession
Presented by Claire Harris QC, List A Barristers; Leading Administrative & Public Law Senior Counsel, Doyle’s Guide 2021 and Veronica Holt, Barrister, Svenson Barristers
Presented by Steven Brnovic, Barrister, Foley’s List; Leading Administrative & Public Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Jim Hartley, Barrister, Young’s List
Presented by John Butler, Special Counsel, Butlers Lawyers & Notaries
Presented by Richard Graham, Partner, Vogt Graham Lawyers; member, Courts Committee and the Costs Committee, Law Society of WA
Presented by Maree van der Kwast, Director, Dwyer Durack; Preeminent Wills & Estates Litigation Lawyer and Leading Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Beverley Sorrell, Lawyer, Croftbridge
Presented by Cate Dealehr, Principal, Australian Legal Costing Group; Accredited Specialist in Costs Law
Presented by Justine Woods, Partner, Cooper Grace Ward Lawyers; Best Lawyers 2022, Family Law & Family Law Mediation; Recommended Family & Divorce Lawyer and Parenting & Children’s Matters Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Benjamin Jellis, Barrister, and Shane Dawson, Barrister, Dever’s List
Presented by Lisa De Ferrari SC, List A Barristers, Mathew Kenneally, Greens List Barristers and Amy Faram, Senior Lawyer, Victoria Legal Aid
Presented by Todd Pickering, Barrister, Henry Parkes Chambers
Presented by Corrie Goodhand, Barrister, Black Chambers and Peter O’Brien, Principal Lawyer, O’Brien Criminal and Civil Solicitors
Presented by Suzanne Kirton, Senior Member, VCAT
Presented by Georgina Costello QC, List G Barristers
Presented by Justin Wheelahan Barrister, Greens List
Presented by Nicholas Green QC, Svenson Barristers
Presented by Dr Steven Stern CTA FIPTA ICC, Barrister-at-Law, Svenson Barristers and Adjunct Professor, Victoria University
Presented by Frances Anderson, Assistant Victorian Government Solicitor, Michael Carrick, Principal Solicitor, and Jane Delahey, Solicitor, Victorian Government Solicitor’s Office
Presented by William Calokerinos, Barrister, Two Wentworth Chambers; Chartered Tax Adviser (CTA), Chartered Accountant (CA)
Presented by Dr Nicole Johnston, Director, Strata Knowledge
Presented by Aaron Bolton, Special Counsel, Wotton + Kearney
Presented by Robert Kalde, Partner, Bartier Perry
Presented by Tom Davie, Barrister, Queen’s Square Chambers; Author, Annotated Home Building Act, Prospect Media and o-author, Understanding Construction Law, LexisNexis; Recommended Construction & Infrastructure Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Robert Kalde, Partner, Bartier Perry
Presented by Tom Davie, Barrister, Queen’s Square Chambers; Author, Annotated Home Building Act, Prospect Media and o-author, Understanding Construction Law, LexisNexis; Recommended Construction & Infrastructure Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Fiona Clark, Barrister, 8th Floor Garfield Barwick Chambers
Presented by Mario Rashid-Ring, Senior Associate; Bartier Perry, Winner, Lawyers Weekly, 30 under 30 Award 2022, Construction and Infrastructure
Presented by Bronwyn Clarkson, Partner, Carter Newell Lawyers
Presented by Emile McPhee, Special Counsel, McCullough Robertson
Presented by Alex Ottaway, Special Counsel, HWL Ebsworth Lawyers and Karnik Aggarwal, Legal Counsel, KONE Elevators Pty Ltd
Presented by Jeffrey Goldberger, Special Counsel, Norton Rose Fulbright
Presented by Daniel Epstein, Barrister, Patterson’s List
Presented by Tom Davie, Barrister, Queen’s Square Chambers; author, Annotated Home Building Act, Prospect Media and co-author, Understanding Construction Law, LexisNexis; Recommended Construction & Infrastructure Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Carlos Mobellan, Barrister, Third Floor St James’ Hall Chambers
Presented by Lou Stojanovski, Director, Keystone Lawyers
Presented by Jeffrey Goldberger, Special Counsel, Norton Rose Fulbright
Presented by Christopher Larcos FRAIA, Special Counsel, Moray & Agnew Lawyers
Presented by Ian Bailey AM SC, Ground Floor Wentworth Chambers
Business Structuring for Architects
Presented by Shah Rusiti, Partner, Teece Hodgson & Ward Solicitors; Accredited Specialist in Business Law
Presented by Tom Jacobs, Partner, Projects, Infrastructure and Construction, Jackson McDonald; Recommended Construction & Infrastructure Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by James Healy, Barrister and Arbitrator, Francis Burt Chambers: Leading Insolvency & Restructuring Junior Counsel, Doyle’s Guide 2019
Presented by Nicholas Gallina, Barrister, Green’s List
Facilitated by Jeffrey Goldberger, Special Counsel, Norton Rose Fulbright
Presented by Viv Braithwaite, Special Counsel, HWL Ebsworth Lawyers
Presented by Owen Hayford, Principal, Infralegal
Presented by Stuart Wilson, Director, Nevett Ford
Presented by Steven Brown, Chairman, Etienne Lawyers; Accredited Specialist in Business Law
Presented by Alex Ottaway, Special Counsel, HWL Ebsworth
Presented by Robert Quirk, Barrister, Higgins Chambers
Presented by Charles Wilson, Barrister, Inns of Court
Presented by Alicia Hill, Principal, MST Lawyers; Accredited Specialist in Commercial Litigation; Best Lawyers 2023, Litigation; member, ACCC Consultative Committee for Small Business and Franchising
Presented by Elizabeth Gore-Jones, Principal, The Franchise & Business Lawyers; member, Franchising Committee, Queensland Law Society
Presented by Andrea Pane, Director and Principal, ACP Lawyers
Presented by Michael Bersten, Barrister; Leading Tax Law Barrister, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Daniel Gosewisch, General Counsel – Commercial and Legal Affairs, The WorkPac Group
Presented by Rohen Cullen, Principal, Franklin Athanasellis Cullen With Materials prepared by Murray Procter, Principal, Franklin Athanasellis Cullen
Presented by John Graves, Principal, Bradfield & Scott Lawyers; Accredited Specialist in Business and Property Law and Michael Neylan, Managing Principal, 42.2 Law
Presented by Selwyn Black, Partner, Carroll & O’Dea Lawyers; Accredited Specialist in Business Law
Presented by Ken Schurgott CTA, Solicitor and Director, Schurgott & Co Lawyers
Presented by Steven Fleming, Partner; Best Lawyers 2023, Alternative Dispute Resolution, Litigation and James Ebert, Partner, Jones Day, Jones Day
Presented by Edward Martin, Partner, Gadens
Presented by Steven Fleming, Partner; Best Lawyers 2023, Alternative Dispute Resolution, Litigation and James Ebert, Partner, Jones Day, Jones Day
Presented by Jeffrey Goldberger, Special Counsel, Norton Rose Fulbright
Presented by Hugo de Kock, Barrister, Svenson Barristers
Presented by John Dunne, Principal, John Dunne and Associates
Presented by Ken Robson, Barrister
Presented by James Scovell, Barrister, Francis Burt Chambers
Presented by David Gilbertson KC Chapman’s List
Presented by Paul Sokolowski, Partner – Taxation, Arnold Bloch Leibler; Preeminent Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Andrew Lumsden, Partner, Corrs Chambers Westgarth
Presented by Andrew Gray, Partner, HWL Ebsworth and Kate Williams, Head of Commercial Law Australia, Aon
Presented by Drew Pearson Partner, Herbert Smith Freehills
Presented by Olga Ganopolsky, General Counsel – Privacy and Data, Macquarie Group Limited; Chairperson, Business Law Privacy Sub-committee, Law Council of Australia
Presented by Geoffrey Watson SC, New Chambers, Director Centre for Public Integrity, Former Counsel Assisting ICAC and Police Integrity Commission
Presented by Robert Quirk, Barrister, Higgins Chambers
Presented by Michael Bersten, Barrister
Presented by Alex Whitney, Senior Associate, West Garbutt
Presented by Phillip McGowan, Partner, McCullough Robertson Wills and Estate Lawyers; Accredited Specialist in Succession Law; Recommended Wills, Estates and Succession Planning Lawyer, Doyles Guide 2022
Presented by Patrick Ellwood, Director, Clover Law
Presented by David Marks QC, Barrister-at-Law, Inns of Court
Presented by Stuart Le Cornu, Partner, Fordham Group
Presented by Dr Jonathan Kearns, Head of Domestic Markets, Reserve Bank of Australia
Presented by Andrew Gray, Partner, HWL Ebsworth and Rhiannon Eagles, Head of Litigation Pacific, Aon
Presented by Ian Davidson SC, 8 Eight Selborne
Prepared by Michael Bennett, Barrister, Thirteen Wentworth Selborne Chambers
Part 1: Contract Law in the Cases – Lessons from the Year in Review
Part 2: The Implication and Incorporation of Contractual Terms
Part 3: Assessment of Damages for Breach of Contract and the Exclusion of Consequential Loss
Presented by Jeffrey Goldberger, Special Counsel, Norton Rose Fulbright
Navigating Priority Issues under the PPSA
Presented by David Carter, Partner, Dentons
What Happens After an Administration or Liquidation is Commenced: Navigating Reviews, Dealing with Defects, & Resolving Disputes
Presented by David Creais, Partner and Head of Property, Planning and Construction, Bartier Perry; Accredited Specialist in Commercial Litigation
Shareholder Agreements: Preparing Agreements, Entry and Exit Strategies
Presented by John Graves, Principal; Accredited Specialist in Business Law & Property Law and Chairman of the Examination Committee for Business Law Specialist Accreditation, and Sarah Toomey Westcott, Senior Associate, Bradfield & Scott Lawyers
A Guide to Drafting Costs Agreements & Fee Estimates
Presented by Cate Dealehr, Principal, Australian Legal Costing Group; Accredited Specialist in Costs Law
Communicating with Clients about Costs
Presented by Justine Woods, Partner, Cooper Grace Ward Lawyers; Best Lawyers 2022, Family Law & Family Law Mediation; Recommended Family & Divorce Lawyer and Parenting & Children’s Matters Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Class Actions Update: The Latest Developments & the Road Ahead
Presented by Douglas Campbell QC
Client Legal Privilege: Use it or Lose it
Presented by Sean Reidy, Barrister, Chambers@32
Is there a Binding Contract? Avoiding Risks with MOUs, Heads of Agreement, Informal and Preliminary Agreements
Presented by John K Arthur, Barrister, Svenson Barristers; Co-author, Civil Procedure Victoria and Australian Uniform Evidence Law: Principles and Context, LexisNexis
Unfair Contracts: Navigating the Latest Reforms, Cases & Developments
Presented by Alicia Hill, Principal, MST Lawyers; Accredited Specialist in Commercial Litigation; Best Lawyers 2022, Litigation
Implied Terms: How do They Arise and How do You Prove Them?
Presented by David Carlile, Barrister, Lennon’s List
Damages and Termination Rights for Breach of Contract
Presented by Georgina Costello QC, List G Barristers
Workplace Law and Health & Safety Update: In-house Counsel’s Guide for 2022
Presented by Danny Clifford, Director, Clifford Gouldson Lawyers
Why In-House Counsel Must Engage with Tax Governance Early
Prepared by Damien Bourke, Partner, Holding Redlich; Member, Revenue Committee, QLD Law Society; Member, Business Tax Law Committee, Law Council; Best Lawyers 2022, Tax Law and Megan Bishop, Special Counsel, Taxation, Holding Redlich (Megan presenting Via Zoom)
In-House Counsel’s Guide to Dealing with the Regulator in the Current Climate
Presented by Stephen Newman, Executive Counsel, Hope Earle Lawyers
Presented by Selwyn Black, Partner, Carroll & O’Dea Lawyers; Accredited Specialist in Business Law
Presented by Sanjay Wavde, Partner – Tax Practice; Best Lawyers 2022, Tax Law; Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2020, and Anthony Hui, Senior Associate – Tax Practice, Ashurst
Presented by Emma White, Senior Associate and Bronte Lambourne, Senior Associate, King & Wood Mallesons
Presented by Alex Ottaway, Special Counsel, HWL Ebsworth
Presented by Luke Buchanan, Solicitor Director; Best Lawyers 2022, Litigation & Class Action Litigation, and Simone Rees, Solicitor Director, Buchanan Rees Dispute Lawyers
Presented by Steven Brown, Chairman, Etienne Lawyers; Accredited Specialist in Business Law
Presented by Dr Dimitrios Eliades, Barrister, The Room; Co-author, Introduction to Intellectual Property 1st Edition; Intellectual Property Principles and Practice; and Nutshell: Intellectual Property 4th Ed; Author, Copyright and Designs Bulletin and Patents, Trade Marks & Related Rights Bulletin; Recommended Intellectual Property & TMT Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Robert Quirk, Barrister, Bay Street and Higgins Chambers
Presented by Andrea Pane, Director and Principal, ACP Lawyers; Accredited Mediator
Presented by Ken Schurgott, Director – Solicitor, Schurgott & Co Lawyers; former National President of the Tax Institute & member of the Advisory Panel to the Board of Taxation and of the Working Group on Managed Investment Trusts
Presented by Sanjay Wavde, Partner – Tax Practice and Elke Bremner, Senior Associate – Tax Practice, Ashurst
Presented by Dr Philip Bender, Barrister, List A Barristers
Presented by Mark Leaker, Director, Leaker Partners
Presented by Nick Christiansen, Partner, Sparke Helmore Lawyers
Presented by Jonathan Ortner, Partner and Micaela Bernfield, Lawyer, Arnold Bloch Leibler
Presented by Amrit MacIntyre, Partner, Baker McKenzie; Leading Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2019
Presented by Ken Schurgott, Solicitor-Director, Schurgott & Co Lawyers
Presented by John Arthur, Barrister, Svenson Barristers
Presented by Professor Emeritus Michael Bryan, University of Melbourne; co-editor, The Law of Trusts: Ford and Lee, Thomson Reuters; co-author, A Sourcebook on Equity and Trusts in Australia, Cambridge University Press
Presented by Murray McInnis, Barrister, Holmes List
Presented by Alex Nelson, Barrister, Sir Harry Gibbs Chambers
Presented by Stephen Hartwell, Barrister, Briggs Lane Chambers
Presented by Jeremy Twigg QC, Castan Chambers
Presented by Derek Cronin, Partner, Cronin Miller Litigation
Presented by Mark Holler, Barrister, Francis Burt Chambers
Presented by Paul D Evans, Partner, Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan; Preeminent Commercial Litigation & Dispute Resolution Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Contractual Protections Against Default and Insolvency
Presented by Justin Vaatstra, Partner; contributing author, World Insolvency Systems: A Comparative Study, Thomson Reuters; Recommended Insolvency & Restructuring Lawyer, Doyle’s Guide 2019
Unfair Terms and Unconscionable Conduct: Case Studies & Examples Clauses
Presented by Dr Paul Vout QC, List A Barristers; co-editor, Commonwealth Law Reports; author, Laws of Australia on Breach of Contract; co-author, Appeals and Appellate Courts in Australia and New Zealand, LexisNexis; editor and co-author, Laws of Australia: Unconscionable Conduct and Laws of Australia: Torts, Lawbook
A Guide to Damages for Breach of Contract: Strategies and Updates
Presented by Georgina Costello QC, List G Barristers
Presented by Dr David Millhouse, Senior Research Fellow, Faculty of Law, Bond University
Presented by Kiri Parr, Director, Kiri Parr Pty Ltd; Leading Construction and Infrastructure Consultant
Presented by Patrick Sefton, Principal, Brightline Lawyers
Presented by Jeffrey Goldberger, Special Counsel, Norton Rose Fulbright
Presented by Chris Kintis, Partner, ClarkeKann Lawyers
Presented by James d’Apice, Special Counsel, Chamberlains Law Firm
Presented by Rebecca Hegarty, Principal Lawyer & Head of Commercial Advice, Coleman Greig
Presented by Robert Murphy, Special Counsel, Norton Rose Fulbright
Presented by Oliver Shtein, Partner, Bartier Perry
Presented by Karen Fairbairn, Consultant
Presented by Anton Duc, Barrister, State Chambers
Presented by Lauren Cusack, Client Director, ESV – Accounting and Business Advisors; CA Business Valuation Specialist
Presented by Kristy Dixon, Partner and Giselle Finnane, Partner, Marque Lawyers
Presented by Sanjay Wavde, Partner and Elke Bremner, Senior Associate, Ashurst
Presented by Carolyn Coventry, Barrister, 13 Wentworth Chambers
Presented by Michael Rozdal, Consulting Principal, Keypoint Law; Accredited Specialist in Commercial Litigation
Presented by Christopher Freeman, Barrister, Culwulla Chambers
Presented by Chris Ryall, Barrister, Maritime Chambers; Former Member Council of the Bar Association Queensland
Presented by Nichola Di Muzio, Special Counsel, Thynne + Macartney, Vice-president, Women Lawyers Association of Queensland and Dr Megan Morris, Psychologist, Megan Morris Psychology
Presented by Marina Dulhunty, Barrister, William Deane Chambers, Costs Assessor
Presented by Patrick Ferguson, Solicitor & Notary Public, Costs Assessor & Review Panellist
Presented by Paul Mendelow, Barrister, Francis Burt Chambers; Recommended Commercial Litigation & Dispute Resolution Barrister – Western Australia, 2022
Presented by Michael Nicholls KC, Recommended Family Law Senior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Steven Brown, Chairman, Etienne Lawyers
Presented by Stephen Titus, Partner, Carneys Lawyers; Accredited Specialist in Commercial Litigation
Presented by Ashley Macknay, Director, MDS Legal
Presented by Clare Thompson, Barrister, Francis Burt Chambers; Chair, Legal Costs Committee
Presented by John Hedges SC, Francis Burt Chambers; Recommended Family Law Senior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Paula Wilkinson, Director, Kim Wilson & Co; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer and Recommended Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters), Doyle’s Guide 2020 and Jane Johnson, Director, Kim Wilson & Co; Accredited Specialist in Family Law; Preeminent Parenting, Custody & Children’s Matters Lawyer and Recommended Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Chris Ryall, Barrister, Maritime Chambers
Presented by Caitlin Akthar, Barrister, Forbes Chambers
Presented by Ken Averre MBE, Barrister, Forbes Chambers
Presented by Caitlin Akthar, Barrister, Forbes Chambers
Presented by Ken Averre MBE, Barrister, Forbes Chambers
Presented by Andrew Boe, Barrister, Black Chambers
Presented by Calvin Gnech, Legal Practice Director, Gnech and Associates
Presented by Calvin Gnech, Legal Practice Director, Gnech and Associates
Presented by Matt Black, Barrister, Quay 11 Chambers; Recommended Criminal Law Barrister, Junior Counsel, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Jasmina Ceic, Partner, Nyman Gibson Miralis; Leading Traffic and DUI Lawyer, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Angela Cooney, National Practice Director, Armstrong Legal; Accredited Criminal Law Specialist; Recommended Traffic and DUI Lawyer, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Deputy Chief Magistrate Theo Tsavdaridis, Local Court of NSW
Presented by Kieran Fitzgerald, Barrister, Wardell Chambers
Presented by Talitha Hennessy, Barrister, Sir Owen Dixon Chambers
Presented by Jane Paingakulam, Barrister, Denman Chambers
Presented by Talitha Hennessy, Barrister, Sir Owen Dixon Chambers
Presented by Jane Paingakulam, Barrister, Denman Chambers
Presented by Deputy Chief Magistrate Theo Tsavdaridis, Local Court of NSW
Presented by Kieran Fitzgerald, Barrister, Wardell Chambers
Presented by Melinda Walker, Accredited Specialist in Criminal Law
Presented by Robyn Harper, Crown Prosecutor, Office of Crown Prosecutors
Presented by Melinda Walker, Accredited Specialist in Criminal Law
Presented by Robyn Harper, Crown Prosecutor, Office of Crown Prosecutors
Presented by Kathryn Heslop, Barrister, Francis Burt Chambers; Preeminent Junior Counsel, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Chris Terren, Barrister and Sam Pack, Barrister, Francis Burt Chambers
Facilitators:
Mark Trowell KC, Albert Wolff Chambers
Shirley Casey, Barrister, Albert Wolff Chambers (with materials prepared by Tom Percy, KC)
Presented by Sam Macedone, Principal, Macedone Law
Presented by His Hon Judge Blackmore, District Court of New South Wales
Presented by Julia Munster, Chief Counsel and Ellen Murphy, Deputy Managing Lawyer, VLA Chambers, Victoria Legal Aid
Presented by Shaun Pascoe, Director, Pascoe Criminal Law; Accredited Criminal Law Specialist and Tony Vriends, Barrister, Greens List
Presented by Damien Mahon, Senior Lawyer, Hugo Law Group
Presented by Sian McGee, Barrister, Maurice Byers Chambers
Presented by Aaron Roberts, Associate; Rising Star in Criminal Law, Doyle’s Guide 2020 and Maxine Malaney, Associate, Streeton Lawyers
Presented by Dr Yega Muthu, Partner, YM Lawyers Pty Ltd
Presented by Will Tuckey, Barrister, Samuel Griffith Chambers and Jonathan Martin, Barrister, Eleventh Floor Garfield Barwick Chambers
Presented by Stephen Dayeian, Barrister, Sir Owen Dixon Chambers
Presented by Julia Munster, Senior Public Defender and Zubin Menon, Public Defender, VLA Chambers, Victoria Legal Aid; Accredited Specialist in Criminal Law
Presented by Patrick Tehan OAM QC, List L Ground Floor
Presented by His Honour Judge Paul Smith, District Court of Queensland
Presented by Nic Angelov, Barrister, Ada Evans Chambers
Presented by Peter Proctor, Principal, Proctor and Associates
Presented by Michal Mantaj, Trial Advocate, Conditsis Lawyers
Presented by Will Tuckey, Barrister, Samuel Griffith Chambers
Presented by Stephen Lawrence, Barrister, Black Chambers
Presented by Kenneth Hall Averre MBE, Barrister, Forbes Chambers; Recommended Criminal Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Cara Feiner, Barrister, Black Chambers
Presented by Lauren Townsend, Special Counsel, Thomson Geer
Presented by Glenn Fredericks, Barrister, State Chambers
Presented by Jane Muir, Barrister, Gerard Brennan Chambers
Presented by Adam Guy, Barrister, HB Higgins Chambers
Presented by Kevin Yee, Partner, Danny King Legal
Presented by Megan Prouatt, Senior Associate, Johnson Winter Slattery
Presented by Brad Petley, Principal, Acumen Lawyers; QLS Workplace Relations Accredited Specialist; Recommended Employment Lawyer, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Benedict Coyne, Barrister, Griffith Chambers
Presented by Tim Donaghey, Barrister, Latham Chambers
Presented by Ian Latham, Barrister, Denman Chambers; Leading Workplace Health and Safety Law and Recommended Workplace Law Junior Counsel, Doyle’s Guide, 2021
Presented by Chris McArdle, Principal, McArdle Legal; Accredited Employment Law Specialist
Presented by Simon Berry, Partner, Hilliard and Berry Solicitors
Presented by
Fiona McLeod AO SC, Barrister, Owen Dixon Chambers West; awarded the inaugural Commonwealth Anti Slavery Australia Award
Annabel Tresise, Barrister, Lonsdale Chambers
Presented by Elizabeth Devine, Principal, Devine Law at Work
Presented by Vanessa Andersen, Partner, NSW State Government Sector Leader, Maddocks
Presented by Margaret Baker, Principal Legal Officer, NSW Department of Education and Communities
Presented by Elizabeth Devine, Principal, Devine Law at Work
Presented by Kim Garling, former Workers Compensation Independent Review Officer
Presented by Steve Groves, Special Counsel, Lamrocks Lawyers
Presented by Shane Butcher, Principal, Law Partners
Presented by Mick Franco, Partner, Bartier Perry; Pre-eminent Workers Compensation Lawyer (Defendant), Doyle’s Guide 2020
Chair: Paul Macken, Partner, Leigh Virtue & Associates
Presented by Geraldine Daley AM, Director, Colin Daley Quinn; Recommended Motor Vehicle Accident Compensation Lawyers (Plaintiff), Doyles Guide 2020
Presented by Tim Concannon, Partner, Carroll and O’Dea Lawyers; Pre-eminent Work Injury Compensation and Motor Vehicle Accident Compensation Lawyer (Plaintiff), and Recommended Public Liability Compensation Lawyer (Plaintiff), Doyle’s Guide 2020
Presented by Jnana Gumbert, Barrister, Jack Shand Chambers; Pre-eminent Insurance & Personal Injury Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Caroline Mense, Principal Lawyer, Legal Enablers
Presented by Bryan Mueller, Barrister, Owen Dixon Chambers West
Presented by Chris McDermott, Barrister, Aickin Chambers
Presented by Susan Moriarty, Principal, Susan Moriarty and Associates
Presented by Mitchell Devine, Principal, Devine Legal; Accredited Specialist in Workplace Relations and Personal Injuries; Recommended Employment Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Lisa Willson, Barrister, 35 West Chambers
Presented by Chris McArdle, Principal, McArdle Legal
Presented by Jamie Darams, Barrister, Greenway Chambers; Pre-eminent Employment Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Tom Brennan SC, 13 Wentworth Chambers
Presented by Neil Morrissey, Barrister, Albert Wolff, Pre-eminent Insurance & Personal Injury Law Barristers, Doyle’s Guide 2020
Presented by Luke Westell, Technical Services Officer, WA Workers’ Compensation Claims, Australia Pacific, QBE Insurance
Presented by George Haros, Principal Lawyer, DWF Australia; Best Lawyers 2020/21, Labour and Employment Law
Presented by Malcolm Harding SC, List G Barristers; Recommended Employment Law Senior Counsel, Doyle’s Guide, 2020
Presented by Philip Brewin, Director, Nevett Ford Lawyers
Presented by Frances Anderson Assistant Victorian Government Solicitor, Michael Carrick Principal Solicitor and Jane Delahey Solicitor, Victorian Government Solicitor’s Office
Presented by John Spender, Principal, Kennedy Partners; Accredited Specialist in Family Law
Presented by John Spender, Principal, Kennedy Partners
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by John Spender, Principal, Kennedy Partners; Accredited Specialist in Family Law
Presented by John Spender, Principal, Kennedy Partners
Presented by Peter Carew, Director, Carew Counsel Solicitors; Specialist in Family Law and Wills & Estate Planning
Presented by Dr Richard Ingleby, Barrister, Patterson’s List, Adjunct Professor, School of Law, University of Western Australia
Presented by Jeff Stanley, Barrister, Holmes List of Barristers
Presented by Tricia Peters, Director, PetersMcKeown Financial Planners
Presented by Peter Carew, Director, Carew Counsel Solicitors; Specialist in Family Law and Wills & Estate Planning
Presented by Dr Richard Ingleby, Barrister, Patterson’s List, Adjunct Professor, School of Law, University of Western Australia
Panellists:
Stephen Page, Principal, Page Provan Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law
Tony George, Barrister, Brisbane Chambers
Presented by Stephen Page, Principal, Page Provan Family Lawyers
Presented by Daniel Rod, Special Counsel, Ramsden Family Law; Accredited Family Law Specialist and Jahan Kalantar, Managing Partner, and Head of Litigation, Executive Legal
Presented by Tony George, Barrister, Brisbane Chambers
Presented by Elizabeth Rusiti, Barrister, Queen’s Square Chambers
With acknowledgement of presentations written by Rozeta Stoikovska SC and Sarah Fiskin on Production of Documents and Subpoenas; and Daniel Kaufman on Improperly Obtained Information in the new Digital Age, both presented in October 2020
Presented by John Butler, Special Counsel/Director, Butlers, Lawyers & Notaries
Presented by Nicola Watts, Principal, O’Sullivan Davies Family Lawyers
Presented by Bronia Tulloch, Barrister, Foley’s List
Presented by Robyn Wheeler, Barrister, Foley’s List
Presented by Robyn Wheeler, Barrister, Foley’s List
Presented by Timothy Gough, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Antonella Sanderson, Principal Solicitor & Director, Family Law Matters; Accredited Family Law Specialist; Arbitrator (AIFLAM); Collaborative Family Lawyer
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Barry Frakes, Principal Lawyer, Watts McCray; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Adrian Maroya, Barrister, Ninth Floor Selborne Chambers
Presented by Elizabeth Rusiti, Barrister, Queen’s Square Chambers
Paper written by Roger Harper, Barrister, Culwulla Chambers
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Barry Frakes, Principal Lawyer, Watts McCray; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Adrian Maroya, Barrister, Ninth Floor Selborne Chambers
Presented by Elizabeth Rusiti, Barrister, Queen’s Square Chambers
Paper written by Roger Harper, Barrister, Culwulla Chambers
Presented by Malcolm Gittoes-Caesar, Consultant, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Greg Shoebridge, Barrister, Inns of Court; Leading Family Law Junior Counsel, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Wendy Miller, Special Counsel, Damien Greer Lawyers
Presented by Guy Waterman, Barrister, Brisbane Chambers
Presented by Greg Shoebridge, Barrister, Inns of Court; Leading Family Law Junior Counsel, Doyle’s Guide, 2022
Presented by Wendy Miller, Special Counsel, Damien Greer Lawyers
Presented by Guy Waterman, Barrister, Brisbane Chambers
Presented by Alison Ross, Partner; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters) and Leading Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters), Doyle’s Guide 2022 and Stacey Percival, Senior Associate, Hopgood Ganim Lawyers
Presented by Angela Cornford-Scott, Director, Cornford-Scott Lawyers; Accredited Specialist in Succession Law
Presented by Hayley Mitchell, Partner, Cooper Grace Ward; Accredited Specialist in Succession Law
Presented by Wendy Miller, Special Counsel, Damien Greer Lawyers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Paul Fildes, Principal, Taussig Cherrie Fildes Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Preeminent Family & Divorce Lawyer and Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters), Doyle’s Guide 2022
Presented by Rachell Davey, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Parenting & Children’s Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Panellist
Peter Szabo, Director, Peter Szabo Family Law; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Caroline Counsel, Managing Partner, Caroline Counsel Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Member of the Ethics Committee of the Law Institute of Victoria
Panellists
Nicole Armstrong, Managing Director, The Relationship Practice NSW
Presented by Paul Livingstone, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Elaine Clarke, Partner, Newnhams Solicitors; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Tijana Petkovic, Director, Blanchfield Nicholls
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Elaine Clarke, Partner, Newnhams Solicitors; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Tijana Petkovic, Director, Blanchfield Nicholls
Presented by Caroline Counsel, Managing Partner, Caroline Counsel Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Member of the Ethics Committee of the Law Institute of Victoria
Panellists
Nicole Armstrong, Managing Director, The Relationship Practice
NSW
Presented by Paul Livingstone, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Caroline Counsel, Managing Partner, Caroline Counsel Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Member of the Ethics Committee of the Law Institute of Victoria
Presented by Justine Clark, Principal, Tisher Liner FC Law and Eleanor Mallett SC Barrister, Svenson Barristers
Presented by Bronia Tulloch, Barrister, Foley’s List
Presented by Panayiota (Pat) Karnis, Barrister & Mediator, Foley’s List
Presented by Justine Clark, Principal, Tisher Liner FC Law and Eleanor Mallett SC Barrister, Svenson Barristers
Presented by Bronia Tulloch, Barrister, Foley’s List
Presented by Panayiota (Pat) Karnis, Barrister & Mediator, Foley’s List
Presented by Caroline Counsel, Managing Partner, Caroline Counsel Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Member of the Ethics Committee of the Law Institute of Victoria
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Jim Mellas, Barrister Foley’s List; Recommended Family Law Junior Counsel and Recommended Parenting & Children’s Matters Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Bronia Tulloch, Barrister, Foley’s List
Presented by Greg Shoebridge, Barrister, Inns of Court; Recommended Leading Family Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by John Butler, Principal, Butlers Lawyers & Notaries; Recommended Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Framy Anne Browne, Partner, Lavan; Leading Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2022 and prepared by Jorja Brady, Partner and Framy Anne Browne, Partner, Lavan
Presented by Cathie Blanchfield, Solicitor Director, Blanchfield Nicholls Partners; Leading Family & Divorce Lawyer and Leading Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters), Doyle’s Guide 2022
Presented by John Longworth, Barrister, Frederick Jordan Chambers and Leah Reid, Barrister, Greenway Chambers
Presented by Heidi Menkes, Partner and Tineka Winter, Senior Associate, Pearson Emerson
Presented by Maurice Edwards, Special Counsel, Rafton Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Nationally Accredited Mediator and Accredited Arbitrator; Recommended Family Law Mediator, Doyle’s Guide 2020
Presented by Jeanette Swann, Barrister, Foley’s List
Presented by David Davis, Principal, David Davis & Associates
Presented by Robyn Wheeler, Barrister, Foley’s List
Presented by Nicola Watts, Partner, O’Sullivan Davies
Presented by John Butler, Special Counsel, Principal, Butlers Lawyers & Notaries
Presented by Clare Thompson SC, Barrister, Francis Burt Chambers; Chair, Legal Costs Committee
Presented by Monique Robb, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Melinda Winning, Partner, Barkus Doolan Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Mark MacDiarmid, Principal, Mark MacDiarmid Family Law Specialist; Independent Children’s Lawyer
Presented by Robyn Druitt, Barrister, Lachlan Macquarie Chambers
Presented by Tim Gough, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Catherine Devine, Barrister, Foley’s List
Presented by Caroline Counsel, Managing Partner, Caroline Counsel Family Lawyers
Presented by Linda Clarke, Barrister, 2nd Floor Wentworth Chambers
Presented by Craig Birtles, Barrister, 2nd Floor Wentworth Chambers; Best Lawyers 2023, Trusts and Estates; Leading Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Alun Hill, Barrister, Chalfont Chambers
Presented by Leah Sewell, Principal, LS Legal; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Mark Squire, Special Counsel, Atkinson Vinden Lawyers
Presented by Andrew Stevens, Barrister, 2nd Floor Wentworth Chambers
Presented by Daniel Yazdani, Barrister, 13th Floor St James Hall
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Hugh Smith, Senior Associate, Chamberlains
Presented by Glenn Thompson OAM, Partner, Newnhams Solicitors; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Stephen Bourke, Director, Super/Splitting
Presented by Daniela Naidenov, Principal, Daniela Fazio Lawyers
Presented by Brendan Ashdown, Barrister, John Toohey Chambers
Presented by Jane Johnson, Director, Kim Wilson & Co; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Family & Divorce Lawyers, Doyle’s Guide 2022
Presented by Nicholas Rodda, Barrister, Francis Burt Chambers; Leading Family Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Paul Fildes, Principal, Taussig Cherrie Fildes Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Preeminent Family & Divorce Lawyer and Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters), Doyle’s Guide 2021
Presented by Dr Robin Smith, Barrister, Holmes List; Recommended Family Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Lee Formica, Partner, Lander & Rogers Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer and Recommended Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters), Doyle’s Guide 2021
Update on Contributions and Adjustments
Presented by Kay Feeney, Director, Feeney Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Parenting & Children’s Matters Lawyer and Recommended Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Inheritances: Their Relevance to the Division of Property in Financial Settlements
Presented by Graeme Page QC, Brisbane Chambers; Recommended Parenting & Children’s Matters Barrister, Doyle’s Guide 2021
Presented by Stephen Page, Principal, Page Provan Family Lawyers; Leading Parenting & Children’s Matters Lawyer and Recommended Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Stephen Hartwell, Barrister, Lilley Chambers
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Heidi Menkes, Partner, Pearson Emerson Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Sarah Bevan, Principal, Sarah Bevan Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Accredited Arbitrator
Presented by Elizabeth Rusiti, Barrister, Queen’s Square Chambers
Presented by Acting District Court Judge Ian Coleman SC, NSW District Court and Principal Member of NCAT; Registered Family Law Arbitrator
Presented by Bronia Tulloch, Barrister, Foley’s List
Presented by Stephen Page, Partner, Page Provan Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Parenting & Children’s Matters and Recommended Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Daniel Kaufman, Special Counsel, Lander & Rogers
Presented by Jeffrey Stanley, Barrister, Holmes List of Counsel
Presented by Emma Swart, Barrister, Foley’s List; Nationally Accredited Mediator, FDRP and Family Law Arbitrator
Presented by John Spender, Principal, Kennedy Partners; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Briana Kotzapavlidis, Partner, Hargreaves Family Lawyers
Presented by Justine Clark, Principal, Tisher Liner FC Law; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Barry Berger, DignityEDR, Dignity.Legal
Presented by Jim Mellas, Barrister Foley’s List
Presented by Stephen Bourke, Director, SuperSplitting; Accredited Specialist in Superannuation; Accredited Specialist, Self-Managed Superannuation Fund Association; author, Super Splitting for Family Lawyers, Certus Law
Presented by Mark Robertson QC, Ground Floor Wentworth Chambers; Preeminent Tax Senior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Glenn Thompson OAM, Partner, Newnhams Solicitors; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Stephen Bourke, Director, SuperSplitting; Accredited Specialist in Superannuation; Accredited Specialist, Self-Managed Superannuation Fund Association; Author, Super Splitting for Family Lawyers, Certus Law
Presented by Jim Johnson, Barrister, Frederick Jordan Chambers and Elizabeth Rusiti, Barrister, Queen’s Square Chambers
Presented by Caroline Counsel, Manager Partner, Caroline Counsel Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Rachell Davey, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Parenting & Children’s Matters Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Dr Peter MacMillan, Barrister, Francis Burt Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Barrister, Doyle’s Guide 2020
Presented by Peter Nevin, Partner, Taylor Smart Lawyers & Notaries; member, Elder Law and Succession Planning Committee, Law Society of WA; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer and Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Robert Monahan, Director, Monahan Estate Planning
Presented by Linda Clarke, Barrister, Second Floor Wentworth Chambers
Presented by Colin Brown, Partner, O’Neill Partners and Aaron Lucan, Partner, Worrells; Registered Trustee in Bankruptcy and a Registered Liquidator
Presented by Nick Gaudion, Director Forensic Accounting, Cutcher & Neale; Part-time Member of the Administrative Appeals Tribunal
Presented by Rachell Davey, Partner, Lander &Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Parenting & Children’s Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Alison Ross, Partner; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer, Leading Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters) and Recommended Parenting & Children’s Matters Lawyer, Doyle’s Guide 2021and Rina Biswas, Associate, HopgoodGanim Lawyers
Presented by Carly Middleton, Partner, Barkus Doolan Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer and Parenting & Children’s Matters Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Dr Christopher John Lennings OAM, LSC Psychology
Presented by Catherine Spain, Barrister, Waratah Chambers; Recommended Family Law Junior Counsel, Doyle’s Guide 2021
Presented by Dung Lam, Principal, West Garbutt
Presented by Jim Johnson, Barrister and Elizabeth Rusiti, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Trevor Monaghan (CAANZ Business Valuation Specialist), Managing Director, Climax Valuations and Forensics Pty Ltd
Presented by Judge Ian Coleman SC, Culwulla Chambers; Recommended Family Law Senior Counsel, Doyle’s Guide 2021; Acting Judge of the District Court of New south Wales
Presented by Brendan Ashdown, Barrister, John Toohey Chambers
Presented by John Butler, Principal, Butlers Lawyers & Notaries; Recommended Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Neil Jackson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Rachell Davey, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Parenting & Children’s Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Judge Colin Campbell, Federal Circuit Court of Australia
Presented by Stephen Scarlett OAM RFD, Edmund Barton Chambers; Former Judge, Federal Circuit Court of Australia and Senior Children’s Magistrate, Children’s Court of NSW
Presented by Diana Perla, Principal, Diana Perla & Associates; Accredited specialist in Family Law
Presented by Mark MacDiarmid, Principal, Mark MacDiarmid Family Law; Accredited Specialist in Family Law; Independent Children’s Lawyer
Presented by Ann-Maree McDiarmid, Barrister, Win Paten Chambers; Recommended Family Law Junior Counsel and Family Law &Parenting & Children’s Matters Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Genevieve Dee, Partner, Lander & Rogers; Leading Family & Divorce Lawyer and Parenting & Children’s Matters Lawyer and Recommended Family Lawyer (High-Value & Complex Property Matters), Doyle’s Guide 2020
Presented by Pippa Colman, Director, Pippa Colman & Associates; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer – Sunshine Coast, 2020 and Parenting & Children’s Matters Lawyer, Regional Queensland, Doyle’s Guide 2020
Presented by Nathan Yii, Principal Lawyer, Nathan Yii Lawyers; Preeminent Wills, Estates & Succession Planning Lawyer and Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Rachell Davey, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Parenting & Children’s Matters Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Carly Middleton, Partner, Barkus Doolan Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer and Leading Parenting & Children’s Matters Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Rachell Davey, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Parenting & Children’s Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Dr Christopher John Lennings OAM, LSC Psychology
Presented by Paul Fildes, Principal, Taussig Cherrie Fildes Family Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Preeminent Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2020 and Peter Szabo, Director, Peter Szabo Family Law; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Justine Clark, Principal, Tisher Liner FC Law; Accredited Specialist in Family Law
Presented by Lee Formica, Partner, Lander & Rogers Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Bronia Tulloch, Barrister, Foley’s List
Gain a valuable update of the most recent, significant cases and trends from the Family Court of Australia and Federal Circuit Court on property and financial settlements.
Presented by Jeffrey Stanley, Barrister, Holmes List
Presented by Rachell Davey, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Parenting & Children’s Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Jim Mellas, Barrister Foley’s List; Leading Family Law and Recommended Parenting & Children’s Matters Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Jackie Vincent, Managing Director, Watts McCray Lawyers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family & Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Collette McFawn, Partner, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Leading Family and Divorce Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Mark MacDiarmid, Principal, Mark MacDiarmid Family Law Specialist; Accredited Specialist in Family Law; Recommended Parenting & Children’s Matters Lawyer, Doyle’s Guide 2019
Presented by Sharna Clemmett, Barrister, Greenway Chambers
Presented by Sarah Bevan, Principal, Sarah Bevan Family Lawyers; Accredited Family Law Specialist
Presented by Monique Robb, Special Counsel, Lander & Rogers; Accredited Specialist in Family Law; Family Law Rising, Doyle’s Guide 2019
Presented by Paul Lewis, Partner, Gadens; Accredited Specialist in Family Law and Dispute Resolution Specialist
Presented by Stephen Bourke, Director, SuperSplitting; Accredited Specialist in Superannuation; Accredited Specialist, Self-Managed Superannuation Fund Association; author, Super Splitting for Family Lawyers, Certus Law
Presented by Stephen Moloney, Barrister, Dever’s List; Chairperson of the Medicare Participation Review Committee of Australia
Presented by Stephen Moloney, Barrister, Dever’s List; Chairperson of the Medicare Participation Review Committee of Australia
Presented by Simon Jeans, Principal, Jeans Lawyers; Accredited Specialist in Immigration Law; Best Lawyers 2023, Immigration Law
Presented by Simon Jeans, Principal, Jeans Lawyers; Accredited Specialist in Immigration Law; Best Lawyers 2023, Immigration Law
Presented by Dr Steven Stern, Barrister and Trade Mark Attorney, Svenson Barristers; Adjunct Professor, Victoria University
Presented by Paul Whenman, Consulting Partner, FB Rice
Presented by Cynthia Cochrane SC, Best Lawyers 2022, Intellectual Property Law; Band 1, Intellectual Property: The Bar, Chambers Asia-Pacific 2022, Alexander Vial, Barrister, 5 Wentworth Chambers and Catherine Bembrick, Barrister, 5 Wentworth Chambers; Recommended Intellectual Property Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Natalie Shoolman, Special Counsel, Clayton Utz; Best Lawyers 2022, Intellectual Property Law; Member, Trans-Tasman Committee and NSW Committee, IPSANZ and Rose Jenkins, Lawyer, Clayton Utz
Presented by Ian Young, Barrister, 6 St James Hall Chambers
Presented by Bill Ilkovski, Barrister, 8th Floor Wentworth Chambers
Presented by John Dunne, Principal, John Dunne & Associates
Presentation written by Alex Campbell, Barrister, Owen Dixon Chambers West
Presented by John Dunne, Principal, John Dunne & Associates
Presented by Jim Johnson, Barrister, Frederick Jordan Chambers
Presented by Elly Phelan, Barrister, 9 Wentworth Chambers
Presented by David Parish, Barrister, Nine Wentworth Chambers
Presented by Jane Muir, Barrister, Gerard Brennan Chambers
Presented by Mark Martin KC, Level 10, Inns of Court
Presented by Alicia Hill, Principal, Sladen Legal; Accredited Specialist in Commercial Litigation in Victoria and Queensland, a Nationally Accredited Mediator
Presented by Angela Laylee, Barrister, Inns of Court
Presented by Jane Muir, Barrister, Gerard Brennan Chambers
Presented by Mark Martin KC, Level 10, Inns of Court
Presented by Angela Laylee, Barrister, Inns of Court
Presented by Brian Nugawela, Barrister, Michael Kirby Chambers
Presented by Brendan Ashdown, Barrister, John Toohey
Presented by Sean Reidy, Barrister, Chambers at 32; Recommended Employment & WHS Barrister, Doyle’s Guide 2022
Presented by Jenny Rimmer, Jenny Rimmer Mediations; Nationally Accredited Mediator; Preeminent Family Law Mediator Doyle’s Guide 2022
Presented by Timothy Bland, Barrister, Hunter Street Chambers
Presented by Mark Robinson SC, Macquarie Street Chambers
Presented by Hugh Stowe, Barrister, 5 Wentworth Chambers
Presented by Linda Clarke, Barrister, Second Floor Wentworth Chambers
Presented by Julie Granger, Barrister, 7 Wentworth Selborne Chambers
Presented by Phoebe Arcus, Barrister, 5 Wentworth Chambers
Presented by Campbell Bridge SC, 7 Wentworth Selborne Chambers
Presented by Cynthia Cochrane SC, 5 Wentworth Chambers
Presented by Jeremy Morris SC, Barrister, 13th Floor St James Hall
Presented by Cynthia Cochrane SC, 5 Wentworth Chambers
Presented by Jeremy Morris SC, Barrister, 13th Floor St James Hall
Presented by Julie Granger, Barrister, 7 Wentworth Selborne Chambers
Presented by Phoebe Arcus, Barrister, 5 Wentworth Chambers
Presented by Campbell Bridge SC, 7 Wentworth Selborne Chambers
Presented by Simone Farrugia, Special Counsel, HWL Ebsworth
Presented by Brian Rom, Special Counsel, HWL Ebsworth
Presented by David Leggatt, Principal, Coterminous Legal; Accredited Specialist in Commercial Litigation
Presented by Murray McInnis, Barrister, Holmes List of Counsel
Presented by Rick Cullen, Director, Cullen Macleod Lawyers
Presented by Nicholas Olson, Barrister, Level 22 Chambers
Presented by Raymond Sun, Solicitor, Herbert Smith Freehills, A.I. Developer, LinkedIn Top Voice in AI, Australian Lawyer’s Weekly 30 Under 30 2023
Presented by Robert Todd, Partner, Ashurst, Leading Technology, Media & Telecommunications Lawyers Doyle’s Guide 2022, Best Lawyers 2022, Defamation and Media Law and Nick Perkins, Senior Associate, Ashurst
Presented by Theo Dorizac, General Counsel, SBS, Winner, Wellness Initiative of the Year & Sport & Entertainment Team of the Year, Lawyers Weekly 2023
Presented by Ian Robertson AO, Partner, Holding Redlich
Presented by Stephen Boyle, Principal, Boyle Media and Entertainment Lawyers and David McEwan, Founding Director, Galvaniize Insurance
Presented by Shaun Miller, Principal, Shaun Miller Lawyers
Presented by Daniel Ward, Barrister, Sixth Floor Selbourne Wentworth Chambers
Presented by Sue Chrysanthou SC, 153 Phillip Barristers
Presented by Robert Neely, Partner, Lander & Rodgers; Best Lawyers 2022, Information and Technology Law
Presented by Mark Gerus, Barrister, Francis Burt Chambers; Best Lawyers 2023, Mining Law, Natural Resource Law, Native Title Law, Litigation, Alternative Dispute Resolution
Presented by John Southalan, Mediator (NMAS), Barrister, Adjunct Professor, University of Western Australia & Murdoch University
Presented by Susan Phillips, Barrister, 13th Floor St James Hall; Preeminent Native Title Junior Counsel, Doyle’s Guide 2020
Presented by Elizabeth Lathlean, Senior Lawyer, Gilbert & Tobin
Presented by Catherine Nufer-Barr, Senior Associate, Hopgood Ganim; Best Lawyers , Australia 2024, Non-Profit/Charities Law
Presented by Stephen Howell, Director and Principal Advisor, Effective Governance
Presented by Jessica Lipsett, Director, Corney & Lind Lawyers
Presented by Rebecca Lambert-Smith, Practice Leader, Moores
Presented by Stephen Howell, Director and Principal Advisor, Effective Governance
Presented by Jessica Lipsett, Director, Corney & Lind Lawyers
Presented by Rebecca Lambert-Smith, Practice Leader, Moores
Presented by Elizabeth Lathlean, Senior Lawyer, Gilbert & Tobin
Presented by Catherine Nufer-Barr, Senior Associate, Hopgood Ganim; Best Lawyers , Australia 2024, Non-Profit/Charities Law
Presented by Dr Joanne Redburn, Director, NFP Lawyers
Presented by Valentyna Jurkiw, Special Counsel, Mills Oakley
Presented by Bridgid Cowling, Special Counsel, Arnold Bloch Leibler
Presented by Elizabeth Lathlean, Senior Lawyer, and Karla Dunbar, Graduate, Gilbert & Tobin
Presented by Tim Concannon, Partner, Carroll O’Dea; Leading Motor Vehicle Accident Compensation Lawyers (Plaintiff) Doyles Guide 2022
Presented by Jnana Gumbert, Barrister, Jack Shand Chambers, Preeminent Insurance & Personal Injury Law Junior Counsel, Doyles Guide 2021 and Matthew Jones, Barrister, Jack Shand Chambers
Presented by John Harris, Principal Member, Personal Injury Commission of New South Wales
Presented by Con Ktenas, Lawyer and Notary
Presented by John Harris, Principal Member, Personal Injury Commission of New South Wales
Presented by Con Ktenas, Lawyer and Notary
Presented by Tim Concannon, Partner, Carroll O’Dea; Leading Motor Vehicle Accident Compensation Lawyers (Plaintiff) Doyles Guide 2022
Presented by Jnana Gumbert, Barrister, Jack Shand Chambers, Preeminent Insurance & Personal Injury Law Junior Counsel, Doyles Guide 2021 and Matthew Jones, Barrister, Jack Shand Chambers
Presented by Robert Taylor. Barrister, Jack Shand Chambers
Presented by James Thompson, Barrister, Jack Shand Chambers, paper prepared by Dominic Toomey SC, Jack Shand Chambers; Leading Insurance Law Senior Counsel, Doyles Guide 2022
Presented by Tim McKenzie, Barrister
Presented by Rebecca Sorgiovanni, Director, Soul Legal
Presented by Neil Morrissey, Barrister, Albert Wolff Chambers; Leading Insurance & Personal Injury Law Junior Counsel, Doyles Guide 2022
Presented by Robert McCabe, Barrister, Albert Wolff Chambers; Recommended Insurance & Personal Injury Law Junior Counsel, Doyles Guide 2022
Presented by David Burton, Partner, McCabes; Preeminent Compulsory Third Party Insurance Lawyers (Defendant), Leading Workers Compensation Lawyers (Defendant) and Recommended Public & Product Liability Lawyers (Defendant) Doyles Guide 2022
Presented by Rob Davis, Barrister-at-law, Davis Legal
Presented by Katie Caldow, Partner, Chambers Russell Lawyers and Southside Legal
Presented by Katie Caldow, Partner, Chambers Russell Lawyers and Southside Legal
Presented by Rob Davis, Barrister-at-law, Davis Legal
Presented by Stephen Walsh, Barrister, Sir James Martin Chambers
Presented by Colin Purdy, Barrister, Edmund Barton Chambers
Presented by Sylvia Quang, Partner, and Rebecca Kort, Associate, HWL Ebsworth
Presented by Prof. Bob Lonne, and Prof. Maria Harries AM, Consultants, Ferret Consulting
Presented by Martin Slattery, Partner Carroll & O’Dea Lawyers
Presented by Tim Concannon, Partner, Carrol & O’Dea, Preeminent Work Injury Compensation Lawyers (Plaintiff) and Leading Motor Vehicle Accident Compensation Lawyers (Plaintiff) Doyles Guide, 2021
Presented by Helen Wall, Barrister, Henry Parkes Chambers
Presented by Jnana Gumbert, Barrister, Jack Shand Chambers , Preeminent Insurance & Personal Injury Law Junior Counsel, Doyles Guide 2021 and Matthew Jones, Barrister, 8th Floor Garfield Barwick Chambers
Presented by Tim Concannon, Partner, Carrol & O’Dea, Preeminent Work Injury Compensation Lawyers (Plaintiff) and Leading Motor Vehicle Accident Compensation Lawyers (Plaintiff) Doyles Guide, 2021
Presented by Helen Wall, Barrister, Henry Parkes Chambers
Presented by Jnana Gumbert, Barrister, Jack Shand Chambers , Preeminent Insurance & Personal Injury Law Junior Counsel, Doyles Guide 2021 and Matthew Jones, Barrister, 8th Floor Garfield Barwick Chambers
Presented by Misha Hammond, Barrister, 4 Wentworth Chambers and Dewashish Adhikary, Barrister, Henry Parkes Chamber
Presented by Dennis Epstein, Barrister, Second Floor Selborne Chambers
Facilitated by Paul Macken, Partner, Legh Virtue & Associates
Presented by Dr Tim Channon, Consultant Barry Nilsson Lawyers
Presented by Adam Abboud, Special Counsel, McInnes Wilson Lawyers
Presented by Joshua Beran, Barrister, 11th Floor Garfield Barwick Chambers
Presented by Charles Harrison, Special Counsel, Carroll & O’Dea Lawyers
Presented by Jane McCullough, Principal, Rightside Legal and Christine Boyle, Barrister, Lennon’s List
Presented by Garrie Moloney, Barrister, List A Barristers
Presented by Elyse Maketic, Director Reform Delivery, Department of Planning, Lands and Heritage
Presented by Glen McLeod, Principal, Glen McLeod Legal
Presented by Martin Flint, Principal, Flint Legal
Presented by Rani Gandha, Partner, Turnbull Hill Lawyers
Presented by Ian McKnight, Special Counsel, Pobi Lawyers
Prepared by Mark Seymour SC, Barrister, Martin Place Chambers
Presented by Bianca Gallifuoco, Barrister, Level 22 Chambers
Presented by Sam Hopper, Barrister, Greens List
Presented by Sam Hopper, Barrister, Greens List
Leasing Negotiation in Commercial Leases
Presented by Ian McKnight, Special Counsel, Pobi Lawyers
Presented by Ian McKnight, Special Counsel, Pobi Lawyers
Presented by Joshua Knackstredt, Barrister, Greenway Chambers and Michael Connor, Barrister, Greenway Chambers
Presented by Rani Narulla, Special Counsel, Baker & McKenzie
Presented by Gavin Stuart, Partner, Bartier Perry
Presented by Andrew Rider, Barrister, Level 22 Chambers
Presented by Andrew Harding SC, 12 Wentworth Selborne Chambers and Hayden Fielder, Eight Selborne Chambers
Presented by Catherine Hallgath, Partner, Mills Oakley Lawyers; Accredited Specialist in Property Law; Recommended Leasing Lawyer, Doyle’s Guide 2022, 2021
Presented by Anthony Herro, Principal Solicitor, Herro Solicitors; Recommended Leasing Lawyer, Doyle’s Guide 2022, 2021
Presented by Anthony Herro, Principal Solicitor, Herro Solicitors; Recommended Leasing Lawyer, Doyle’s Guide 2022, 2021
Presented by Andrew Harding SC, 12 Wentworth Selborne Chambers and Hayden Fielder, Eight Selborne Chambers
Presented by Catherine Hallgath, Partner, Mills Oakley Lawyers; Accredited Specialist in Property Law; Recommended Leasing Lawyer, Doyle’s Guide 2022, 2021
Presented by Andrew Rider, Barrister, Level 22 Chambers
Presented by Matthew Townsend, Barrister, Owen Dixon Chambers
Presented by Nicholas Jones, Barrister, Svenson Barristers
Presented by Gaurav Chitnis, Tax Principal, MKT Taxation Advisors
Presented by Dr Michael Robson, Barrister & Solicitor, Sole Director, Robson Legal; Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2022, 2021
Presented by Leone Costigan, Executive Counsel, Herbert Smith Freehills; Recommended Property & Real Estate Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Dale Cliff, Partner – Commercial Disputes & Insolvency, Mills Oakley
Presented by Simon LaBlack, Director, LaBlack Lawyers Pty Ltd; Accredited Specialist in Property Law
Presented by Emile McPhee, Special Counsel, McCullough Robertson
Presented by Tim O’Dwyer, Consultant, Public Notary; author, Real Estate
Presented by Mark Reynolds, Partner – Tax Advisory, Findex
Presented by Roland Taylor, Director, Statewide Conveyancing
Presented by Ross Lee, Principal, Lee Lawyers; Author, Insurance chapter, Queensland Law Handbook
Presented by Mark Reynolds, Partner – Tax Advisory, Findex
Presented by Roland Taylor, Director, Statewide Conveyancing
Presented by Ross Lee, Principal, Lee Lawyers; Author, Insurance chapter, Queensland Law Handbook
Presented by Simon LaBlack, Director, LaBlack Lawyers Pty Ltd; Accredited Specialist in Property Law
Presented by Emile McPhee, Special Counsel, McCullough Robertson
Presented by Tim O’Dwyer, Consultant, Public Notary; author, Real Estate
Presented by Catherine Hallgath, Partner, Mills Oakley
Presented by Owen Hayford, Principal, Infralegal
Presented by Andrew Bulley, Barrister, 5 Wentworth Chambers
Presented by Anthony Herro, Principal, Herro Solicitors
Presented by Liam Thomson, Special Counsel, Baker & McKenzie
Presented by Anthony Herro, Principal, Herro Solicitors
Presented by Liam Thomson, Special Counsel, Baker & McKenzie
Presented by Andrew Bulley, Barrister, 5 Wentworth Chambers
Presented by Clifford Ireland, Barrister, 13 Wentworth
Presented by Christopher Freeman, Barrister, Culwulla Chambers
Presented by Peter King, Barrister, Queens Square Chambers
Presented by Dr Nicholas Gangemi, Director, William Buck; Chartered Tax Adviser and Legal Practitioner
Presented by Anastasia Aslanidis. Principal, Bedelis Lawyers; Accredited Specialist in Property Law
Presented by Marcus Taylor, Director, Taylor Building Consultants
Presented by David McKenzie, Special Counsel, MNG Lawyers
Presented by Rosalie Cattermole, Special Counsel, Taxation, Arnold Bloch Leibler
Presented by Marcus Taylor, Director, Taylor Building Consultants
Presented by David McKenzie, Special Counsel, MNG Lawyers
Presented by Rosalie Cattermole, Special Counsel, Taxation, Arnold Bloch Leibler
Presented by Anastasia Aslanidis. Principal, Bedelis Lawyers; Accredited Specialist in Property Law
Presented by Philip Bender, Barrister
Presented by Samantha Taylor, Principal, Russell Kennedy Lawyers
Presented by Robert Hay KC, Dawson Chambers
Presented by Joel Yeldon, Barrister, Fourth Floor Chambers
Presented by Daniel Romano, Principal, Zafra Legal; Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2022 and Matthew Sunits, Senior Associate, Zafra Legal
Presented by Mary Pringle, Partner, Squire Patton Boggs (AU); Best Lawyers, Leasing Law & Real Property Law 2013-2023 & WA Leasing Lawyer of the Year 2019 & 2020 & WA Real Property Lawyer of the Year 2023; Preeminent and recommended Property & Real Estate Lawyer & Leading Leasing Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Julius Skinner, Partner, Thomson Geer; Preeminent Planning & Environment Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Allison Benson, Principal, Kerin Benson Lawyers
Presented by Helen Kowal, Partner, Swaab
Presented by Carlos Mobellan, Barrister, Third Floor St James Hall Chambers
Presented by Elizabeth Shalders, Special Counsel, Mills Oakley
Presented by Fr Brian Lucas National – Director, Australia, Catholic Mission
Presented by Jennifer Parkes, Partner, Hicksons Lawyers
Presented by Fr Brian Lucas, National – Director, Australia, Catholic Mission
Presented by Craig Gibson, Partner, Mills Oakley; Deputy Chair; Victorian State Taxes Committee of the Tax Institute; Member, Charity Law Association of Australian and New Zealand
Presented by Vera Visevic, Partner, Mills Oakley
Presented by Guy Moloney, Special Counsel, HWL Ebsworth; Recommended Wills and Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Alun Hill, Barrister, Chalfont Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2018
Presented by Matt Jones, Barrister, Jack Shand Chambers
Presented by John Armfield, Barrister and Mediator, Second Floor Wentworth Chambers; Preeminent Wills and Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Guy Moloney, Special Counsel, HWL Ebsworth; Recommended Wills and Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Alun Hill, Barrister, Chalfont Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2018
Presented by Greg Russo, Principal, Greg Russo Law; Accredited Specialist in Wills and Estates; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer and Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022, and Suzanne Jones, Partner and Head of Estate Planning, Coote Family Lawyers; Accredited Specialist in Wills and Estates; Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Trudy Naylor, Barrister, Callinan Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Rob Cumming TEP, Barrister, 19 Inns Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by David Topp, Barrister, Bank of NSW Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by David Topp, Barrister, Bank of NSW Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Leah Sewell, Principal, LS Legal; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Linda Clarke, Barrister, Second Floor Wentworth Chambers
Presented by Anthea Kennedy, Partner, Bridges Lawyers; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Preeminent, Wills & Estates Litigation Lawyer and Preeminent Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Andrew Stevens, Barrister, 2 Wentworth Chambers
Presented by Angela Djukanovic, Barrister, Chalfont Chambers
Presented by Patrick Wiggins, Barrister, 13 Wentworth
Presented by Anthea Kennedy, Partner, Bridges Lawyers; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Preeminent, Wills & Estates Litigation Lawyer and Preeminent Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Andrew Stevens, Barrister, 2 Wentworth Chambers
Presented by Angela Djukanovic, Barrister, Chalfont Chambers
Presented by Patrick Wiggins, Barrister, 13 Wentworth
Presented by Leah Sewell, Principal, LS Legal; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Linda Clarke, Barrister, Second Floor Wentworth Chambers
Presented by Bill Gillies, Barrister, Foley’s List
Presented by Carolyn Sparke KC, Barrister, Svensons Barristers; Market Leader Wills & Estates Senior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Greg Russo, Principal Solicitor, Greg Russo Law; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Leading Wills & Estates Litigation Lawyer and Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Rachael Hocking, Principal Solicitor, KHQ Lawyers; Accredited Specialist Wills and Estates; Recommended Wills and Estates Litigation Lawyer and Recommended Wills, Estates and Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Jack Conway, Senior Associate, Aitken Partners; Accredited Specialist Wills & Estates; Rising Star Wills and Estates, Doyle’s Guide 2022
Presented by Sophie Cohen, Director, Aintree Group Legal; Nationally Accredited Mediator
Presented by Christie Butler, Senior Manager, Cooper Partners
Presented by Neil Brydges, Principal Lawyer, Sladen Legal; Accredited Specialist in Tax Law (LIV); Best Lawyers 2023, Tax Law; Leading Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2022, and James Gao, Lawyer, Sladen Legal
Presented by Sophie Cohen, Director, Aintree Group Legal; Nationally Accredited Mediator
Presented by Christie Butler, Senior Manager, Cooper Partners
Presented by Neil Brydges, Principal Lawyer, Sladen Legal; Accredited Specialist in Tax Law (LIV); Best Lawyers 2023, Tax Law; Leading Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2022, and James Gao, Lawyer, Sladen Legal
Presented by Ashleigh Poole, Partner, Thynne + Macartney; Accredited Specialist Succession Law; Leading Wills and Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022, and Vicky Martin, Senior Associate, Thynne + Macartney; STEP Queensland Branch 2023 Committee; Rising Star in Wills, Estates & Succession Planning, Doyle’s Guide 2021
Presented by Sarah Doblo, Special Counsel, McCullough Robertson; Accredited Specialist Succession Law; Leading Wills and Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Sean Powell, Partner, Robbins Watson
Presented Kelly Gatehouse, Principal Lawyer and Director, Nurture Law; Recommended Wills and Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022; Best Lawyers 2023, Trusts and Estates, and Christie Belsham, Lawyer, Nurture Law
Presented by Asheetha Jelliffe, Partner, Bridges Lawyers; Accredited Specialist in Wills & Estates Law; Preeminent Wills & Estates Litigation Lawyer and Leading Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Margaret Pringle, Barrister, Chalfont Chambers
Presented by Ben Dornan, Principal, L Rundle & Associates; Accredited Specialist Wills and Estates Law
Presented by Justine Taylor, Principal Director, Uther Webster & Evans; Doyle’s Recommended Leading Estate Litigation Lawyer (2017-present)
Presented by Warwick Gilbertson, Partner, Turnbull Hill Lawyers; Member of the Taxation Institute of Australia; Trusts and Estates Practitioner (TEP) as a Full Member of S.T.E.P; Accredited Specialist in Family Law; Best Lawyers 2022-2024, Trusts and Estates
Presented by Margaret Pringle, Barrister, Chalfont Chambers
Presented by Ben Dornan, Principal, L Rundle & Associates; Accredited Specialist Wills and Estates Law
Presented by Justine Taylor, Principal Director, Uther Webster & Evans; Doyle’s Recommended Leading Estate Litigation Lawyer (2017-present)
Presented by Warwick Gilbertson, Partner, Turnbull Hill Lawyers; Member of the Taxation Institute of Australia; Trusts and Estates Practitioner (TEP) as a Full Member of S.T.E.P; Accredited Specialist in Family Law; Best Lawyers 2022-2024, Trusts and Estates
Presented by Asheetha Jelliffe, Partner, Bridges Lawyers; Accredited Specialist in Wills & Estates Law; Preeminent Wills & Estates Litigation Lawyer and Leading Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Laura Hanrahan, Special Counsel, Hall & Wilcox; Best Lawyers 2023, Trusts and Estates, Wealth Management/Succession Planning Practice
Presented by Neal Dallas, Principal, McInnes Wilson Lawyers; SMSF Specialist Advisor; Best Lawyers 2022, Tax Law, Trusts and Estates, Superannuation Law & Wealth Management/Succession Planning Practice; Leading Wills, Estates & Succession Planning Lawyer and Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2022 and Victoria Mercer, Solicitor – Superannuation and Revenue, McInnes Wilson Lawyers; Wills, Estates & Succession Planning Law Rising Star, Doyle’s Guide 2022
Presented by James Daly, Armstrong Legal; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer and Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2020
Presented by Adrian Hanrahan, Lawyer, Smailes Krawitz
Presented by Dennis Flaherty, Barrister, Latham Chambers
Presented by Katelin Whitley, Principal, Bestic Law; Accredited Specialist in Wills & Estates; Leading Wills, Estates & Succession Planning Lawyer and Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Craig Birtles, Barrister, 2nd Floor Wentworth Chambers; Best Lawyers 2023, Trusts and Estates; Preeminent Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Anthea Kennedy, Partner, Bridges Lawyers; Accredited Specialist, Wills and Estates Law; Preeminent, Wills & Estates Litigation and Preeminent Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Panellists:
Asheetha Jelliffe, Partner, Bridges Lawyers; Accredited Specialist in Wills & Estates Law; Preeminent Wills & Estates Litigation Lawyer and Leading Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Craig Birtles, Barrister, 2nd Floor Wentworth Chambers; Best Lawyers 2023, Trusts and Estates; Preeminent Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Anthea Kennedy, Partner, Bridges Lawyers; Accredited Specialist, Wills and Estates Law; Preeminent, Wills & Estates Litigation and Preeminent Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Panellists:
Asheetha Jelliffe, Partner, Bridges Lawyers; Accredited Specialist in Wills & Estates Law; Preeminent Wills & Estates Litigation Lawyer and Leading Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Dennis Flaherty, Barrister, Latham Chambers
Presented by Katelin Whitley, Principal, Bestic Law; Accredited Specialist in Wills & Estates; Leading Wills, Estates & Succession Planning Lawyer and Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Matthew McKee, Partner, Brown Wright Stein Lawyers; Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2020 and Rose McEvoy, Senior Lawyer, Brown Wright Stein Lawyers
Presented by Amrit MacIntyre, Partner, Baker McKenzie; Best Lawyers 2023, Tax Law; Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Mark Robertson KC, Level 27 Chambers; Best Lawyers 2023, Trusts and Estates, Tax Law; Preeminent Tax Barrister, Doyle’s Guide 2020
Presented by Christopher Bevan, Barrister, Eight Wentworth Chambers
Presented by Denis Barlin, Barrister, 13 Wentworth Selborne Chambers; Best Lawyers 2023, Lawyer of the Year, Trusts and Estates
Presented by Mark West CTA, Principal, West Garbutt; Best Lawyers 2023, Lawyer of the Year in Brisbane in Tax Law
Presented by Mark Robertson KC, Level 27 Chambers; Best Lawyers 2023, Trusts and Estates, Tax Law; Preeminent Tax Barrister, Doyle’s Guide 2020
Presented by Christopher Bevan, Barrister, Eight Wentworth Chambers
Presented by Denis Barlin, Barrister, 13 Wentworth Selborne Chambers; Best Lawyers 2023, Lawyer of the Year, Trusts and Estates
Presented by Mark West CTA, Principal, West Garbutt; Best Lawyers 2023, Lawyer of the Year in Brisbane in Tax Law
Presented by Matthew McKee, Partner, Brown Wright Stein Lawyers; Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2020 and Rose McEvoy, Senior Lawyer, Brown Wright Stein Lawyers
Presented by Amrit MacIntyre, Partner, Baker McKenzie; Best Lawyers 2023, Tax Law; Recommended Tax Lawyer, Doyle’s Guide 2021
Presented by Daniela Pavlovic, Principal, Harwood Andrews
Presented by Antony Berger, Barrister
Presented by Ines Kallweit, Principal Solicitor, KHQ Lawyers; Accredited Specialist in Wills & Esta
Presented by Dan Coombes, Barrister, Castan Chambers
Presented by Tim Staindl, Barrister, Greens List
Presented by Greg Russo, Solicitor, Featherby’s Lawyers; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer and Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Joshua Sheppard, Barrister, Greens List Barristers
Prepared by Simon Pitt, Barrister, Green’s List; Leading Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Dan Coombes, Barrister, Castan Chambers
Presented by Tim Staindl, Barrister, Greens List
Presented by Greg Russo, Solicitor, Featherby’s Lawyers; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer and Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Joshua Sheppard, Barrister, Greens List Barristers
Prepared by Simon Pitt, Barrister, Green’s List; Leading Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Ines Kallweit, Principal Solicitor, KHQ Lawyers; Accredited Specialist in Wills & Estates Law; Preeminent Wills, Estates & Succession Planning Lawyer and Preeminent Wills & Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Greg Russo, Solicitor, Featherby’s Lawyers; Accredited Specialist in Wills and Estates Law; Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer and Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer, Doyle’s Guide 2022
Presented by Rebecca Dahl, Partner, Nicholes Family Lawyers
Presented by Tim Pepper, Consultant, Robertson Hayles Lawyers
Presented by Peter Nevin, Partner, Taylor Smart Lawyers & Notaries; Recommended Wills, Estates & Succession Planning Lawyer and Recommended Wills & Estates Litigation Lawyer, Doyle’s Guide 2022; member, Elder Law and Succession Committee, Law Society of Western Australia
Presented by Robert Nash, Barrister, Accredited Mediator, Francis Burt Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Counsel, Doyle’s Guide 2022
Presented by Dr Peter MacMillan, Barrister, Francis Burt Chambers; Recommended Wills & Estates Litigation Junior Barrister, Doyle’s Guide 2020
Presented by Adrian Cartland, Principal, Cartland Law
Presented by Dr Campbell Rankine, Principal, Dr Campbell Rankine
Presented by Andrew Givney, Barrister, Lachlan Macquarie Chambers
Presented by John Clifton, Barrister, Edmund Barton Chambers